راه های مقابله با اضطراب و استرس بیماران مبتلا به ام اس

استرس، پاسخ بدن شما به هر گونه تقاضایی (چه بیرونی و چه درونی) است که هم با تجارب خوب و هم با تجارب بد می تواند ایجاد شود. زمانی که انسان احساس می کند به وسیله چیزی تحت فشار است، بدنش با آزاد کردن موادی شیمیایی در داخل خون واکنش نشان می دهد.
در ادامه راه های مقابله با اضطراب و استرس در بیماران مبتلا به ام اس را مطرح می کنیم.
در مورد احساسات خود با افراد مورد اعتماد صحبت کنید و از پزشکان و مشاوران نیز کمک بگیرید.
ورزش کنید. ورزش باعث آزادسازی اندورفین ها یا هورمون های خوشحالی در بدن می شود. تحقیقات اخیر، به کرات اثر ورزش را بر سلامت روان نشان داده اند؛ اثری که در بسیاری اوقات همپایه درمان های پزشکی است. در مورد اضطراب نیز تحقیقات انجام شده، تایید کننده اثرات سودمند ورزش بوده اند.
مشکلات را به ۲ دسته تقسیم کنید:

آنجه می توانید کنترل کنید و آنچه نمی توانید. برای آن دسته که می توانید تغییری در آنها دهید، از روش های مختلف حل مسئله کمک بگیرید یا با دیگران مشورت کنید و برای آن دسته که نمی توانید تغییرشان دهید، بهتر است از روش هایی که باعث می شود کمتر به آن ها فکر و توجه کنید، کمک بگیرید. مثلا وقتی به دلیل شرایط ناشی از بیماری یا مشکلات دیگر افکاری به ذهن شما خطور می کنند که باعث اضطراب شما می شوند و می دانید در آن لحظه هیچ کاری برای حل این مشکل از شما برنمی آید، سعی کنید حواستان را پرت کنید، مثلا کتاب بخوانید، فیلم ببینید، موسیقی گوش کنید یا به دوستتان تلفن کرده و با او حرف بزنید.
اهدف واقع بینانه برای خود تنظیم کنید.
از آنجا که احتمال عود حمله وجود دارد، روش های جایگزین فعالیت های روزانه در صورت بروز عود را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر یک روز صبح در میانه حمله ام اس از خواب بلند می شوید و نمی توانید به کارهای خانه برسید یا بچه ها را برای رفتن به مدرسه آماده کنید، سعی کنید از قبل ترتیباتی برای کمک گرفتن از افراد خانواده، همسایگان یا دوستان در این گونه شرایط تنظیم کنید تا با دانستن یرخورداری از امکانات حمایتی، استرس هر روزه شما کمتر شود.
برای ۲ماه، در یک دفترچه یادداشت، زمان هایی که دچار استرس می شوید و اتفاقی که موجب آن شده را یادداشت کنید. کاری که در زمان مواجهه با استرس انجام داده اید را بنویسید و با خود فکر کنید که چطور می توانستید از روبرو شدن با آن استرس دوری کنید. در این صورت می توانید به درک و شناخت بیشتری از خود، آنچه باعث اضطراب شما می شود و راه های مقابله با آن برسید.
گاهی اوقات نوشتن افکار اضطراب زا باعث تخلیه احساسی و خلاصی زودتر از این افکار می شود.
برای مدتی فعالیت های روزانه خود را یادداشت کنید و ببینید چه کارهایی باعث لذت و خوشحالی بیشتر در شما می شوند. سعی کنید این فعالیت ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
اطلاعات خود را در مورد بیماری افزایش دهید هرچقدر بیشتر در مورد بیماری بدانید بیشتر در مقابله با چالش های آن آماده خواهید شد و کمتر احساس قربانی بودن پیدا می کنید. برای کسب اطلاعات به دنبال منابع معتبر باشید. برای پیدا کردن این منابع از پزشک خود یا انجمن ام اس شهر خود کمک بگیرید.
حدودی برای نگرانی هایتان تعیین کنید، مثلا ۵ دقیقه صبح ها و ۵ دقیقه شب ها زمان منظم داشته باشید تا به نگرانی هایتان فکر کنید. اگر در بقیه اوقات روز مسئله ای نگرانتان کرد، موضوع آن را در برگه ای بنویسید و خود را ملزم کنید تا که به آن فکر نکنید، مگر در اوقات تعیین شده.

ارسال دیدگاه