چرا کودکان انگشت می مکند؟

حتما بارها کودکانی که انگشت خود را می مکند، دیده اید و شاهد تداوم این عادت در سال های طولانی زندگی آن ها بوده اید! حتی برخی نوزادان از همان روزهای ابتدایی پس از تولد دست و سپس شست خود را می مکند و صدای ملچ و ملوچ بلندی را ایجام می کنند. آنچه بسیار مهم است این که علاوه بر غیر بهداشتی بودن این عادت( که منجر به ورود میکروب ها به دهان کودک می شود) ، طولانی شدن آن، ترک آن را دشوار تر می سازد.
ضمن اینکه مکیدن انگشت ممکن است بر روی دندان ها، کلام و حتی رشد عاطفی کودک تاثیر داشته باشد.
مطمئنا والدین در ایجاد این عادت نقشی ندارند؛ بنابراین لازم نیست خود را سرزنش کنند یا دائم به دنبال نقصی در خود بگردند. مکیدن انگشت در هر کودکی دلیل خاصی دارد ولی به طور کلی دلایل مشترکی وجود دارد که علت ایجاد این عادت در کودکان به شمار می آید:
– تقلید؛ گاهی کودک با مشاهده انگشت مکیدن کودک دیگر، این عمل را می آموزد.
– رفع استرس؛ برخی کودکان با مکیدن انگشت احساس آرامش بیشتری می کنند.
– مکیدن پستانک؛ عادت به مکیدن پستانکباعث می شود که کودک در نبود آن از انگشت خود برای مکیدن استفاده کند. همچنین اقدام به ترک یک باره پستانک نیز ممکن است باعث ترغیب او برای مکیدن انگشت شود.
– اقدام ناآگاهانه و فوری جهت ترک عادت مکیدن انگشت در کودک؛ این عمل منجر به تشدید و تداوم این عادت در کودک می شود.
تداوم مکیدن انگشت ممکن است منجر به ایجاد ناراحتی ها و مشکلاتی در کودک شودمانند کج شدن انگشت، زرد زخم، کرمک و … . اگر چه معمولا بعد از ترک این عادت، مشکلات به وجود آمده برطرف می شود.
آنچه بسیار مهم است این که برخورد غیر منطقی اطرافیان ممکن است باعث بروز مشکلات روحی مختلف و پرخاشگری و اضطراب در کودکان شود. به همین دلیل ترک این عادت باید کاملا اصولی صورت گیرد؛ وگرنه به تداوم آن و یا ایجاد رفتارهای نامناسب در کودک می انجامد.
مکیدن انگشت ممکن است بر روی برخورد اجتماعی کودک مخصوصا در محیط مدرسه تاثیر منفی وارد سازد. علاوه بر این در رشد دندان ها و توانایی صحبت کردن کودک نیز اختلال ایجاد می کند.

ارسال دیدگاه