علت تیرگی پوست زیر بغل و درمان خانگی آن

تیرگی پوست زیر بغل يک بيماري يا يک معضل پزشکي نيست. اين تيرگي در مقايسه با ساير مناطق بدن، خود را بيشتر نشان ميدهد و دقيقا مانند مانند آفتاب سوختگي است. وقتي پوست بدن به مدت طولاني، در مواجهه با اشعه ماوراء بنفش قرار بگيرد، تيره مي شود. از دلايل عمده بروز تيرگي در پوست زير بغل؛ اصلاح کردن، استفاده مکرر از کرم هاي موبر، تعريق زياد، تهويه ضعيف زير بغل، تجمع سلول هاي مرده، استفاده از دئودورانت ها و ضدعرقهايي است که پايه الکل دارند. همچنين مصرف زياد سيگار و دخانيات و مشکلات جسمي مانند ديابت يا چاقي نيز از دلايل ديگر اين معضل به شمار مي روند.
اگر پوست زير بغلتان تيره است، اصلا جاي نگراني نيست، شما با استفاده از درمان هاي خانگي به سادگي و به راحتي مي توانيد از شر آن ها خلاص شويد.
اين درمان ها بي خطر، موثر، طبيعي و مقرون به صرفه هستند و عوارض جانبي هم ندارند. گرچه برخي اوقات، تيرگي پوست زير بغل، مي تواند، دليل پزشکي داشته باشد، وضعيتي که ” آکانتوزيس نيگريکنس” نام دارد. در آن صورت حتما بايد به پزشک مراجعه شود و درمانهاي خانگي ممکن است موثر نباشند. در اينجا، جهت خلاصي از تيرگي پوست زير بغل ۹ راهکار پيشنهاد مي دهيم:
۱- سيب زميني:
خاصيت اسيدي ملايم موجود در سيب زميني باعث شده است که آن را به يک نوع عامل سفيد کننده طبيعي تبديل کند.
براي رهايي از تيرگي پوست زير بغل بهتر است به آن، آب سيب زميني بماليد. در اين حالت خيلي زود، رنگ پوست زير بغل روشن مي شود. براي استفاده از سيب زميني دو روش وجود دارد:
روش اول اين است که يک برش نازک از سيب زميني را بر روي پوست زير بغل بماليد.
روش دوم اين است که سيب زميني را رنده کرده و آب آن را روي پوست بماليد و مدت ۱۰ دقيقه صبر کنيد تا کاملا خشک شود و بعد پوست را با آب ولرم آبکشي نماييد. براي کسب نتيجه بهتر و سريعتر، اين کار را چند بار در روز انجام دهيد. مهمترين نکته در استفاده از سيب زميني اين است که سيب زميني هرگز موجب حساسيت و خارش نمي شود و پوست را تحريک نمي کند.
۲- خيار:
خيار هم مانند سيب زميني، خاصيت سفيد کنندگي طبيعي دارد. شما مي توانيد آب خيار را بر روي پوست زير بغل بماليد تا آن را روشن کند. براي اين کار شما مي توانيد برش هاي خيار را روي پوست بماليد يا خيار را رنده کرده و بعد آب آن را بر روي پوست ماليده و صبر کنيد تا خشک شود. البته روش ديگري براي استفاده از خيار نيز وجود دارد. در اين روش شما مي توانيد آب خيار را گرفته و آن را با کمي زردچوبه و چند قطره آب ليمو مخلوط کرده و يک خمير نرم بدست آوريد، بعد اين خمير را به مدت نيم ساعت روي پوست زير بغل قرار دهيد و بعد با آب ولرم منطقه را بشوييد. براي کسب نتيجه بهتر و سريعتر، اين کار را چند بار در روز تکرار کنيد.
۳- جوش شيرين:
اگر مايليد که پوست زير بغلتان را روشنتر کنيد، نياز است تا به طور منظم پوست آن منطقه را مالش دهيد. براي اين کار بهتر است که از يک ماده و روش طبيعي در خانه استفاده کنيد. کمي جوش شيرين برداريد، مقداري آب به آن اضافه کنيد تا خمير سفتي درست شود. حال با اين خمير پوست زير بغل را مالش دهيد. اين کار موجب مي شود تا سلولهاي مرده پوست از آن جدا شوند.
اين سلول هاي مرده يکي از عوامل مهم در تيرگي پوست زير بغل هستند. اين نوع مالش ( اسکراب) همچنين باعث باز شدن منافذ پوست نيز مي شود. بعد پوست را با آب ولرم بشوييد و براي روشن تر جلوه دادن پوست، مي توانيد کمي پودر جوش شيرين را به پوست زير بغل بماليد.
۴- روغن نارگيل:
اين روغن گزينه ديگري براي رهايي از تيرگي پوست زير بغل است. روغن نارگيل حاوي مقادير زيادي ويتامين E است که مي تواند به روشن کردن پوست زير بغل کمک کند. هر روز قبل از رفتن به حمام، به مدت ده الي پانزده دقيقه، پوست زير بغل را با روغن نارگيل ماساژ دهيد.
بعد پوست را با آب ولرم بشوييد. اگر اين کار روزانه و به طور مرتب انجام شود، کم کم اثر خود را نشان مي دهد و موجب روشني پوست زير بغل مي گردد. در عين حال، روغن نارگيل به عنوان يک دئودورانت طبيعي و خوشبو عمل مي کند.
۵- چوب صندل:
خميري که از چوب صندل به دست مي آيد يکي از مواد موثر در رهايي از تيرگي پوست زير بغل است. براي تهيه خمير چوب صندل، کافي است کمي پودر چوب صندل را با کمي گلاب مخلوط کرده و خمير نرمي تهيه کنيد.
خمير را روي پوست زير بغل بماليد و حدود پانزده دقيقه صبر کنيد تا خشک شود. بعد پوست را با آب سرد بشوييد.
چوب صندل، خاصيت سفيد کنندگي و گلاب اثر خنک کننده دارد و موجب مي شود تا پوست نرم و لطيف شود. رايحه خوش چوب صندل، بوي بد عرق را از بين مي برد. اگر از اين روش هر روز استفاده شود خيلي زود، پس از چند روز نتيجه نهايي کسب شده و پوست زير بغل روشنتر مي شود.
۶- ليمو:
ليمو يک پاک کننده، آنتي باکتريال قوي، و يک ضد عفوني کننده طبيعي است. به همين دليل است که از ليمو براي درمان برخي مشکلات پوستي از جمله تيرگي پوست زير بغل استفاده مي شود. براي از بين بردن سلول هاي مرده پوست، يک برش ضخيم از ليمو را به پوست زير بغل بماليد و بعد پوست را با آب بشوييد.
بهتر است پس از چند بار که اين کار را انجام مي دهيد، کمي کرم مرطوب کننده، به پوست زير بغل بماليد؛ زيرا ليمو موجب خشکي پوست مي شود. روش ديگر براي استفاده از ليمو اين است که کمي آب ليمو را با کمي زردچوبه مخلوط کرده تا خميري به دست آيد. بعد خمير حاصله را روي پوست زير بغل بماليد و بعد از ده دقيقه پوست را با آب ولرم بشوييد. البته به جاي زرد چوبه مي توانيد از عسل يا ماست ساده نيز استفاده کنيد.
۷- پوست پرتقال:
بار بعد که پرتقال مي خوريد، پوست آن را نگه داريد و از آن علاوه بر مصارف ديگر، براي سفيد کردن پوست زير بغل نيز استفاده کنيد.
براي اين کار، بهتر است پوست پرتقال را چند روز زير نور خورشيد قرار دهيد تا خشک شود. بعد آن را آسياب کنيد تا پودر شود. پودر پوست پرتقال را با شير و گلاب مخلوط کنيد تا خمير شود و آن را روي پوست زير بغل بماليد. سپس آن را به مدت حدود ده تا پانزده دقيقه، روي پوست مالش دهيد . بعد با اب سرد پوست را بشوييد. با این روش سلولهاي مرده روي پوست نيز از بين مي رود.
۸- شیر:
شیر یکی از مواد مفید برای روشن کردن پوست زیر بغل استو انواع ویتامین و اسیدهای چرب موجود در شیر می توانند به کاهش تیرگی پوست کمک کنند.
۲ قاشق غذاخوری شیر را با یک قاشق غذاخوری کشک و یک قاشق غذاخوری آرد گندم مخلوط کنید تا خمیر شود. بعد خمیر حاصله را روی پوست زیر بغل بمالید. پس از پانزده دقیقه پوست را با آب سرد بشویید.
این شیوه موجب میشود سلولهای مرده پوست از بین بروند و پوست نرم و روشن شود.
روش دیگر ساختن معجون با شیر است. برای این کار می توانید، ۱ یک قاشق غذاخوری شیر را با کمی زعفران و ۱ قاشق چایخوری عسل مخلوط نموده و آن را روی پوست زیر بغل بمالید. بعد از پانزده دقیقه آن را با آب ولرم بشویید.
۹- سرکه:
وقتی میخواهید از شر تیرگی پوست زیر بغل خلاص شوید و ماده دیگری در اختیار ندارید، سرکه بهترین گزینه است. برای این کار، آرد برنج را با سرکه خالص مخلوط کنید تا خمیر شود. ابتدا پوست زیر بغل را با آب خیلی گرم بشویید سپس خمیر را روی آن بمالید.
ده الی پانزده دقیقه صبر کنید بعد پوست را با آب گرم آبکشی نمایید.
این روش نه تنها موجب روشن شدن پوست زیر بغل می شود بلکه باعث از بین رفتن باکتریهایی می گردد که در زیر بغل هستند و از سلولهای مرده آن تغذیه می کنند.

برای کسب نتیجه ایده آل حتما روش های نامبرده را به طور مرتب به کار گیرید و با کمی حوصله شاهد معجزه آنها باشید.

ارسال دیدگاه