عوارض نور خورشید

پیری پوست در اثر تماس با نور خورشید اغلب به صورت پر رنگ شدن، خشک و خشن شدن، از بین رفتن سفتی پوست و در نتیجه ایجاد چین و چروک در آن تظاهر می کند.
به طور کلی علایم عوارض نور خورشید به صورت قرمزی، آفتاب سوختگی، تاول، تحریک پوست به ویژه در افراد با پوست روشن و چشم های رنگی نمایان می شود. اما در افراد دارای پوست های تیره تر به صورت برنزه شدن خود را نشان می دهد.
ایجاد کک و مک و لک های پوستی، همچنین برخی خال ها که ایجاد و زیاد شدن آن ها ارتباط مستقیم با نور خورشید دارد، از دیگر علائم مواجهه با نور خورشید است.
ایجاد سرطان های پوستی از دیگر عوارض دیررس نور آفتاب می باشد و اثرات زود رس خورشید بر پوست شامل التهاب، برنزه شدن، افزایش ضخامت پوست در حدود ۲ الی ۴ برابر و نیز تغییرات ایمونولوژیک است که در این مورد نور خورشید با تغییر در سیستم ایمنی، منجر به سرطان های پوستی و عفونت پوست می شود.
پوست مردان چرب تر از پوست زنان می باشد؛ اگرچه اندازه غدد مترشحه چربی در مردان کوچک تر از زنان است، به علت ترشح بالاتر هورمون استروژن در زنان، میزان ترشح چربی در پوست مردان به طور متوسط حدود ۲ برابر زنان است که این انر موجب مسدود شدن حفرات سطح پوست و پدید آمدن دانه های سرسیاه یا سفید در آن، همچنین بروز جوش های پوستی می شود.
امروزه ضدآفتاب های مخصوص زنان و مردان با ویژگی هایی مانند قدرت حفاظتی بالا در تمام طول موج های پرتوهای فرا بنفش، فاقد چربی و مقاوم در برابر شستشو و تعریق تولید می شود. بنابراین لازم است قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتما از ضد آفتاب استفاده شود.
ضدآفتاب ها فرآورده هایی هستند که اثر ماوراء بنفش را بر روی پوست از بین می برند و موجب کاهش میزان آفتاب سوختگی و سایر ضایعات پوستی ناشی از آفتاب و همچنین کاهش خطر ابتلا به سرطان های پوستی می شوند.

نظرات

ارسال دیدگاه