سلياک چيست؟

گلوتن پروتئيني است که در غلات و حبوبات يافت مي شود. بيماري سلياک شامل حساسيت به گلوتن ناشي از واکنش حساسيتي پوشش روده کوچک است. اين بيماري مادرزادي است که به دليل عدم تحمل به گلوتن ايجاد مي شود. در اين بيماري پوشش روده کوچک صاف مي شود و جذب و هضم مواد غذايي با مشکل روبرو مي گردد.
معمولا علائم بيماري سلياک در روزهاي ابتدايي مصرف غلات در رژيم غذايي مشاهده مي شود. از طرفي غلات و حبوبات از جمله منبع مهم پروتييني است که پرهيز از مصرف آن در رژيم غذايي روزانه، بدن را با کمبودهاي تغذيه اي مواجه مي کند.
در صورت عدم درمان به موقع بيماري سلياک، نفخ شکم و ترکه اي شدن اندام ها ايجاد مي شود. چنان چه اين بيماري در کودکان تشخيص داده نشود در رشد آن ها اختلال ايجاد مي شود.
از جمله عوامل افزايش دهنده خطر ابتلا به بيماري سلياک مي توان سابقه اين بيماري در اعضاي خانواده، حاملگي و آلرژي را نام برد.
براي درمان بيماري سلياک چه بايد کرد؟
– در صورت مشاهده علائم فوق، رژيم بدو گلوتن را جايگزين کنيد. البته اين مهم بايد زير نظر متخصص تغذيه صورت گيرد تا بدن دچار فقر غذايي نشود.
– اگر کودک علائم فوق را دارد حتما بايد او را به پزشک برسانيد مخصوصا اگر کودک وزن نميگيرد.
-توجه داشته باشيد که فرد بايد در طول زندگي از رژيم بدون گلوتن استفاده کند.
-در صورت درمان، علائم فوق برطرف شده و اشتهاي فرد بيشتر شده و حرکات روده به حالت طبيعي باز ميگردد.
-اگر کودک شما به اين بيماري دچار شده است سعي کنيد با تهيه غذاهاي بدون گلوتن به درمان او کمک کنيد. در اين خصوص مي توانيد با يک پزشک متخصص تغذيه مشورت کنيد و نيز از کتاب هاي آموزشي معتبر بهره ببريد.
-هنگام خريد به محتويات ذکر شده روي بسته دقت کنيد. توجه داشته باشيد که برخي مواد غذايي مانند خردل و پودر کاکائو حاوي گلوتن مي باشند.
علائم سلياک:
– دفع مکرر مدفوع حجيم و بدبو و چرب
-رنگ پريدگي
-کاهش اشتها
-نفخ
-تحريک پذيري
-خواب آلودگي
-اندام ترکه شده
-نقص در رشد کودکان
-کاهش وزن
-خستگي
-ضعف عضلات
-کم خوني
-سوء جذب آهن و ويتامين ب۱۲

نظرات

ارسال دیدگاه