۶ راه جلوگيري از سرطان سينه

۱-از اضافه وزن بپرهيزيد.با اضافه وزن يا چاقي به ويژه پس از يائسگي، شانس خود را در ابتلا به سرطان سينه افزايش مي دهيد؛ يکي از بهترين راههاي پيشگيري از سرطان سينه اين است که به وزن نرمال برسيم.انجام ورزش مرتب، و تغييرات لازم در رژيم غذايي به ايجاد وزن ايده آل کمک شاياني مي کند.پس ورزش کردن را هيچ وقت از ترک نکنيد.
۲-سيگار را ترک کنيد. بر کسي پوشيده نيست که سيگار موجب بروز سرطان ريه و بروز بيماريهاي قلبي ميشود اما بايد گفت که سيگار کشيدن موجب بروز سرطان سينه هم است و ترک آن موجب پيشگيري از اين بيماري خطرناک و خانمان سوز ميشود. مطالعات نشان ميدهد که اگر زنان در سنين پايين و قبل از آوردن بچه اول سيگار بکشند احتمال ابتلا به سرطان سينه را تا دوبرابر افزايش ميدهند.
۳-خوردن کلم بروکلي، کلم پيچ و… خوردن سبزيجات سالم ميتواند نقش موثري را در جلوگيري از ابتلا به انواع سرطان را بازي کند.طيف وسيعي از سبزيجات مخصوصا خانواده کلم ها از قبيل: کلم پيچ، کلم بروکلي، گل کلم به دليل وجود مواد شيميايي گياهي ضد سرطان ميتواند با وارد شدن در وعده هاي غذايي روزانه به صورت ارزان و طبيعي از بروز اين بيماري خطرناک جلوگيري کند.
۴- مصرف فيبر بيشتر. مدارک و شواهد از مطالعات متعدد نشان مي دهد زناني که ۳۰ گرم فيبر در روز مصرف مي کنند ۳۲ درصد خطر ابتلا از سرطان سينه را در خودکاهش مي دهند.خوردن مواد غذايي مانند هويج، جو، سيب براي دريافت ثابت فيبر قابل جذب(فيبر محلول) و آجيل، لوبيا سبز، سبوس گندم و گل کلم سرشار از غذاهاي فيبر نامحلول است. خوردن اين مواد غذايي را در طول روز هرگز فراموش نکنيد.
۵-به طور مرتب ماموگرافي برويد.ماموگرافي، تومورهاي بدخيم و ناهنجاري هاي ديگر که با معاينات سينه احساس ميشود را تشخيص ميدهد.موسسه ملي سرطان به مطالعاتي اشاره ميکند که نشان مي دهد ماموگرافي به کاهش مرگ و مير ناشي از سرطان سينه در زنان سنين ۴۰ تا ۷۴ سال، و به خصوص سن هاي بيش از۵۰ کمک ميکند.
۶-سابقه سرطان سينه را در خانواده خود جستجو کنيد. حدود هشت نفر از ۱۰ زن که به سرطان سينه مبتلا هستند داراي سابقه سرطان در خانواده خود مي باشند.داشتن بستگان خوني نزديک مبتلا به سرطان سينه خطر ابتلا به آن را در شما افزايش مي دهد. اگر مادربزرگ، مادر ، خواهر و يا دختر شما مبتلا به سرطان سينه بوده است، خطر ابتلا به اين بيماري در شما دوبرابر ميشود.پس مراقبت هاي شما بايد بيشتر شود.

ارسال دیدگاه