ضدعفونی کننده های طبیعی کدامند؟

– عسل
عسل قدیمی ترین و موثرترین داروی جهان است که در درمان بسیاری از مشکلات جسمی نقش دارد. این ماده ی مغذی به ضد عفونی شدن زخم ها و سوختگی ها، ترمیم خراش های پوستی و بازسازی و احیای سلول ها کم می کند. به این منظور یک لایه نازک عسل را روی زخم خشک بمالید و با گاز استریل نازک ببندید، به طوریکه زخم هوا بخورد. برای جوش خوردن جای زخم های ناشی از بریدگی، عسل را با کمی زردچوبه مخلوط کنید و روی زخم بگذارید. این کار علاوه بر ضد عفونی کردن زخم باعث جوش خوردن سریع و درمان آن می شود.
– آب لیمو ترش
لیمو ترش میوه ای ضدعفونی کننده و التیام بخش است که ترکیبات مغذی آن از تکثیر میکروب هایی که برای انسان خطرساز هستند، جلوگیری می کند. آب لیموترش در درمان بریدگی ها و خراش های سطحی پوست موثر است. برای التیام خراش های جزئی روی پوست، چند قطره آب لیمو ترش را به طور مستقیم روی خراش پوستی بریزید تا کاملا ضدعفونی شود. همچنین اگر پوستتان جوش می زند، هر شب بعد از تمیز کردن پوست، مقدار کمی آب لیمو ترش روی آکنه ها بمالید. برای درمان آفت و گلودرد نیز آب لیموترش را با کمی آب ولرم مخلوط کرده و روزانه، چند مرتبه آن را غرغره کنید تا علائم گلودرد و آفت دهان به طور کامل از بین برود.
– اوکالیپتوس
اوکالیپتوس دارای ترکیباتی است که مجاری هوایی فوقانی، گلو، برونشیت ها و مجاری ادراری را ضدعفونی می کند. ترکیب اصلی اسانس این گیاه به طور مستقیم در درمان برونشیت، زکام، سرفه، سرماخوردگی و سینوزیت موثر است.
برای برونشیت، سرفه و زکام، ۳ تا ۴ قطره روغن گیاهی اوکالیپتوس را با کمی روغن زیتون یا بادام شیرین مخلوط کنید و روی قفسه سینه یا پشت آن بمالید. این کار را به مدت چهار تا شش روز و هر روز سه مرتبه انجام دهید.
برای سرماخوردگی و سینوزیت، دو قطره روغن گیاهی اکالیپتوس را با کمی روغن زیتون یا بادام شیرین مخلوط کنید و به پشت گردنتان بمالید. این کار را روزانه، ۳مرتبه تکرار کنید.
– روغن درخت چای
یکی از گیاهان دارای ترکیبات ضدغفونی کننده درخت چای است. روغن این گیاه ضدباکتری، ضدویروس، ضدعفونی کننده و افزایش دهنده ی قدرت سیستم ایمنی بدن است و در درمان آفت، گلودرد، جوش های کوچک و ورم لثه کاربرد دارد.
برای رفع گلودرد، دوقطره روغن درخت چای را روی یک قاشق چایخوری عسل بریزید و در دهان بگذارید تا عسل آب شود. این کار را روزانه، سه مرتبه انجام دهید تا علائم گلودرد از بین برود.
برای درمان آفت، یک قطره روغن گیاهی درخت چای را روی یک تکه پنبه بریزید و روزانه دو تا سه بار( به مدت یک هفته) به آفت ها بزنید.
برای رفع ورم لثه و دیگر مشکلات دهان، یک تا دو قطره روغن گیاهی درخت چای را با سه تا پنج قطره روغن زیتون مخلوط کنید و روزانه دو مرتبه به آرامی روی لثه ها بزنید.
برای درمان جوش های صورت یک تا دو قطره از این روغن را با یک گلوله پنبه روی جوش ها بزنید.
هشدار:
مصرف روغن های گیاهی برای خانم های باردار، شیرده و همچنین کودکان زیر سه سال ممنوع است.
– آویشن
آویشن گیاهی ضدعفونی کننده و ضدباکتری است که دو ترکیب قوی آن به نام “تیمول” و “کارواکرول” باعث دفع برخی از ویروس ها، باکتری ها، میکروب ها و قارچ ها می شود.غرغره کردن با آویشن برای تسکین گلودرد یا رفع آفت دهان بسیار موثر است. یک قاشق چایخوری آویشن را با یک فنجان آب جوش به مدت دو دقیقه بجوشانید و اجازه بدهید دم بکشد. محلول را صاف و خنک کرده و روزانه چند مرتبه، دو قاشق غذاخوری از این محلول را غرغره کنید.
– سرکه سیب
سرکه ی سیب از قدیم به عنوان یک ضدعفونی کننده ی قوی کاربرد داشته است، زیرا حاوی ترکیباتی است که از رشد و تکثیر میکروب ها پیشگیری می کند.
برای درمان سرفه، سرماخوردگی و سینوزیت، در یک لیوان آب(حداقل ۱۰۰ میلی لیتر) دو قاشق چایخوری سرکه ی سیب و دو قاشق چایخوری عسل بریزید و حل کنید. قبل یا هنگام صرف غذا، این نوشیدنی را بنوشید.
اگر پوست چربی دارید و جوش می زنید، سرکه ی سیب را با کمی آب ولرم مخلوط کنید و روی مناطق داارای آکنه بزنید. اجازه دهید این ماده ی ضدعفونی کننده ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند و سپس پوستتان را بشوسسد.
برای درمان گلودرد، یک قاشق سرکه ی سیب را در یک لیوان آب ولرم بریزید و روزانه دو تا سه بار آن را غرغره کنید.
برای بهداشت دهان و دندان، یک قاشق سرکه ی سیب را در یک لیوان آب بریزید و مانند دهان شویه استفاده کنید.

ارسال دیدگاه