اختلال هیستری چیست؟

اختلال تبدیلی (در قدیم به هیستری معروف بود) مشکل نسبتا شایع روانی است که تقریبا یک سوم مردم دنیا در طول زندگی برخی از علائم آن را تجربه می کنند اگرچه لزوما بیمار هیستریک نیستند. زنان دو برابر و گاهی بیشتر نسبت به مردان به این اختلال دچار می شوند. این اختلال در هر سنی دیده می شود ولی معمولا شروع آن بعد از ۱۰ سالگی و پیش از ۳۵ سالگی است. هم چنین کسانی که سابقه بیماری را در اعضای خانواده خود دارند نسبت به این بیماری مستعدتر می باشند.
منظور از هیستری حالتی در فرد است که اضطراب را به نشانه های بیماری تبدیل می کند که آن علایم، کم کم از بقیه شخصیت فرد هیستریک منتقل می شوند. در مبتلایان نقصی از نظر ارگانیک در فرد دیده نمی شود ولی فرد اصرار دارد که به نقص درچار شده است. در هیستری تمایل بیش از حد به انجام دادن یا تجربه کردن یا اجتناب از برخی از اعمال یا موقعیت ها وجود دارد. به همین دلیل شخصیت هیستریک در معرض تلقین پذیری قرار دارد.
علامت بارز هیستری از دست دادن غیر ارادی کارکرد و یا اختلال کنش در فعالیت دستگاه عصبی ارادی و یا شعور آگاه است. اغلب علایم این بیماری به طور ناگهانی و در اثر شرایط حاد و هیجانی بروز می کند. مانند غش کردن و یا بی حسی دست و پا. از سوی دیگر گاهی علایم هیستری با همان سرعت ایجاد شده ناپدید می شوند.

ارسال دیدگاه