مازو چیست؟

در طب سنتی برای درمان برخی بیماری ها از شیوه هایی استفاده می شود که بسیاری از ما شاید حتی نام آنها را هم نشنیده باشیم. استفاده از مازو یکی از همین شیوه های درمانی است. اگر می خواهید بیشتر درباره آن بدانید، با ما همراه شوید.
مازو میوه ای است که بر اثر نیش حشره ای موسوم به (cynips gallae tinctoria) به جوانه درخت مازو یا بلوط تولید می شود. این حشره تخم خود را در جوانه درخت مازو می گذارد، تا نوزادش از شیره ی آن تغذیه کند. پس از آنکه نوزاد تغییر شکل داد؛ در ماه دوم تابستان تبدیل به حشره ای کامل شده و از برآمدگی های جوانه که تولید کرده پرواز می کند. محصول مازو را باید قبل از پرواز حشره، جمع آوری کرد. برآمدگی های مازو قبل از پرواز حشره، سبز رنگ و دانه هایش سنگین است، اما پس از پرواز حشره، سفید و سبک می شود.
طبیعت مازو از نظر طب سنتی، سرد و خشک است.
انواع مازو
مازو دو نوع است؛ یکی سبز، شاداب، کوچک، دندانه دار و بی سوراخ که آن را “مازوی سبز” می گویند و نوع دوم صاف، سبک و دارای سوراخ است. مازوی خوب آن است که کال، سنگین وزن و سخت باشد.
مازوی زرد، سست و سبک، قوتش کم است. دانه های مازو به بزرگی فندق است و در کشور ما معمولا به شکل تیله ای با برجستگی های فاصله دار روی آن یافت می شود و در طب به خصوص درمان سوختگی ها استعمال دارد.
کاربرد درمانی
مازوها انواع و رنگ های گوناگونی دارند. بهترین مازوها از برخی گونه های بلوط مانند Pedunculate Oak به دست می آید و در صنعت چرم سازی، مرکب سازی و رنگرزی نیز استفاده می شود. محل رویش درختان مازو بیشتر استان های لرستان، کردستان و کرمانشاه است و در لرستان در منطقه ی شینه و نقاط مختلف به شکل پراکنده وجود دارد، اما در این مناطق کاملا محافظت شده و یک توده ی خالص است. برداشت مازوی سبز از حدود نیمه تیر تا نیمه ی مرداد ماه است.
خواص درمانی مازو
مازو بسیار قابض است و رطوبت ها را از بین می برد.
مزمزه ی آن با سرکه برای تقویت دندان، لثه و رفع بدبویی دهان توصیه می شود.
برای بند آوردن خون به شکل موضعی استفاده می شود.
برای سیلان رحم استفاده می شود.
ترکیب آن با سرکه و نمک برای زخم ها مفید است.
ساییده ی مازو را روی گوشت سست و زائدی پاشنه پا می گذارند تا از بین برود.
مازو استفاده هم آرایش دارد، از آب و مازو برای تهیه رنگ مشکی مو استفاده می کنند.
مازو داروی زخم دهان است به خصوص اگر با سرکه باشد. در شفا دادن زخم دهان کودکان بسیار سودمند است.
اگر ساییده ی مازو را در آب حل کنند و بخورند، درمان زخم روده و اسهال همیشگی است. اگر با غذا مخلوط کنند در درمان اسهال مزمن مفید است.
برای درمان سرماخوردگی نوزادان سودمند است.
برای درمان بیماریهای پروستات مفید است.

ارسال دیدگاه