سم زدایی بدن با خوراکی ها

در دنیایی که دود سیگار و هوای آلوده ای که تنفس می کنیم، غذایی که می خوریم، نوشیدنی ها و داروها، فشارهای جسمی و روحی که شیوه زندگی مدرن به انسان تحمیل می کند، بدن را مورد هجوم مواد سمی قرار می دهند. آشنایی با روش های سم زدایی برای حفظ سلامتی مهم است. خوشبختانه غذاهای متعددی وجود دارد که می تواند سیستم دفاعی بدن را در برابر این سموم تقویت کند.
روغن زیتون
تحقیقات نشان می دهد روغن ماهی و روغن زیتون نقش موثری بر سم زدایی بدن دارند و اثرات منفی آلاینده ها را از بین می برند. نفس کشیدن در هوای آلوده باعث ایجاد فشار روی بدن و افزایش فشار خون می شود. همین امر منجر به ایجاد سکته یا حمله ی قلبی خواهد شد. مصرف مکمل های حاوی روغن زیتون باعث تنفس راحت تر و بهتر می شود.
غذاهای پروبیوتیکی
فلزات سنگین مانند سرب و جیوه در هوا، آب و غذاها یافت می شود. برای سم زدایی بدن از آن ها می توانید از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید. با این کار، باکتری های خوب را به بدنتان وارد می کنید و آن ها را به جنگ باکتری های بد می فرستید. موثرترین کاری که پروبیوتیک ها در بدن شما می کنند، سرو سامان دادن به فعالیت دستگاه گوارش تان است. پس با خوردن لبنیات پروبیوتیک هم ذخیره کلسیم بدنتان را بالا ببرید و هم باکتری های بد را از بدن بیرون کنید. طب سنتی کلم ترش را نیز حاوی پروبیوتیک می داند و مصرف آن را توصیه می کند زیرا برای پاکسازی بدن و سم زدایی آن مفید است.
کلم بروکلی
جوانه کلم بروکلی گلوکورافانین بالایی دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند برای سم زدایی از بدن مفید باشد، به همین دلیل حکمای طب سنتی توصیه می کنند برای سم زدایی کبد نوشیدنی ساخته شده از جوانه کلم بروکلی میل کنید. این نوشیدنی خطرهای مرتبط با سلامتی در مورد آلاینده های هوا را کاهش می دهد. شما می توانید کلم بروکلی را به ساندویچ یا سالاد خود اضافه کنید و از آن در ساخت اسموتی ها هم بهره مند شوید.
دانه های آفتاب گردان
دانه ی آفتابگردان یکی از موادی است که ویتامین E بسیار بالایی دارد. این ویتامین می تواند عملکرد ریه ها را بهبود ببخشد و آسیب ناشی از ذرات معلق در هوا را کاهش دهد شما می توانید این مواد را به سالاد خود اضافه کنید.
کلم پیچ، مدافع بدن
براساس تحقیقات، مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی مقدار زیادی ویتامین C هستند( همچون کلم پیچ) می تواند خط دفاعی بدن را تقویت کند، بنابراین توصیه می شود حتما از این سبزی در رژیم غذایی روزانه ی خود استفاده کنید. به خصوص افرادی که مبتلا به آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی هستند، زیرا اگر این افراد ویتامین C پایینی داشته باشند بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار می گیرند.
چای سبز
تحقیقات نشان می دهد مصرف چای سبز می تواند تسکین و آرامشی در برابر آلرژن های موجود در هوا مانند موی گربه، گرده و برخی مواد شیمیایی سمی ایجاد کند.
دانشمندان معتقدند آنتی اکسیدان اصلی چای سبز یعنی “EGCG” ممکن است هیستامین و ایمونوگلوبولین E (ترکیبات مسوول تحریک واکنش) را مسدود کند.این چای همچنین برای سم زدایی بدن بسیار مفید است.
شیر، دشمن سرب
مصرف رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم می تواند جلوی جذب سرب در بدن را بگیرد، بنابراین مصرف لبنیات را فراموش نکنید. شیر یکی از بهترین سم زداهای طبیعی است که مصرف آن از سرطان و بیماریهای قلبی پیشگیری می کند.

ارسال دیدگاه