روش های تشخیصی طب سوزنی

تا بحال درباره تاریخچه و تاثیر طب سوزنی در درمان انواع بیماریها بسیار گفته شده، اما درباره ی این که این شیوه ی درمانی چگونه بیماری ها و درمان آن ها را تشخیص می دهد، مطلبی بیان نشده است.
شرح حال پزشکی
مهم ترین بخش تشخیص بیماری، گرفتن شرح حال دقیق از بیمار است. طب سوزنی یک رویکرد تشخیصی و درمانی است. بیمار باید با دقت مدت بیماری، شرایط بدتر یا بهتر شدن آن، علائم و تمام موارد مرتبط با بیماری را توضیح دهد. شپش داروهای مصرفی، سابقه ی بیماری های قبلی، علائم روانی و جسمی غیر مرتبط با بیماری که توسط پزشک پرسیده می شود را شرح دهد. سابقه ی رژیم غذایی، استفاده از طب سنتی و سابقه ی خانوادگی بیماری نیز باید پرسیده شوند و در نهایت باید معاینه ی دقیق انجام گیرد.
در طب سوزنی علاوه بر معاینات پزشکی مدرن، دیدن رنگ چهره و … اهمیت ویژه ای دارند و به تشخیص بیماری کمک می کنند.
گرفتن نبض
در طب سنتی گرفتن نبض از روش های تشخیصی بسیار مهم است. در این طب ۲۷ نوع نبض شناخته شده که هر کدام بیماری خاصی در بدن یا روان شخص مرتبط هستند. البته نبض باید با شرح حال و معاینات اولیه ی بیمار تطبیق داده شود. به عنوان مثال، یک نوع نبض را نبض سیمی می نامند. در این حالت شخص نبض گیرنده، شریان را در زیر انگشت خود شبیه یک سیم سفت لمس می کند. وجود این نبض می تواند ناشی از بیماری های انسداد عروقی باشد که مثلا در یک شخص سالم مبتلا به بیماری های قلبی- عروقی دیده می شود.
زبان
رنگ زبان، پوشش پرزهای زبان، احساس مزه های خاصی در دهان و … از موارد مهم در این سیستم تشخیصی هستند. مثلا رنگ قرمز روی زبان ناشی از غلبه ی گرماست و وجود پوشش ضخیم سفید رنگ حکایت از وجود بلغم و رطوبت دارد.
سایر ویژگی ها
وضعیت موها و … نیز مهم است. مثلا بیماری با چهره ی رنگ پریده ممکن است مبتلا به بیماری کم خونی یا کمبود جذب گوارشی باشد.
اسکن تشخیصی گوش
یکی از هدایای خوب طب غربی به طب سوزنی، اسکن تشخیصی گوش است که البته نزد پزشکان و بیماران در ایران رواج زیادی ندارد، اما استفاده و ترویج این روش، تسهیلاتی را در اختیار پزشک و سیستم درمانی می گذارد که می تواند سطح تشخیص و درمان را به مراتب افزایش دهد. اسکن تشخیصی و درمانی گوش در واقع جست و جو در بین ۲۶۱ نقطه ی استاندارد طب سوزنی گوش است که در هر دو طرف چپ و راست و برای کشف نقاط کور بیماری انجام می شود.
اسکن نقاط طلایی
یکی دیگر از امکانات خاص تشخیصی در طب سوزنی، جداسازی نقاط ویژه ی طلایی و نقره ای از یکدیگر است. این روش، درمان های قدرتمندتری را به دنبال دارد. برای تفکیک نقاط طلایی از نقاط دیگر، پزشک باید دانش پایه و مهارت ویژه ای داشته باشد.

ارسال دیدگاه