Chrome OS چیست

در جواب این سوال که  Chrome OS چیست می توان به طور خلاصه گفت که Chrome OS سیستم عاملی‌ست که از هسته‌ی لینوکس استفاده می‌کند و مرورگر کروم بر‌روی آن اجرا می‌گردد. بعد از ارائه‌ی این سیستم‌عامل که برای نت‌بوک‌های موسوم به Chrome Book در نظر گرفته شده‌ بود، کاربران کمی جذب این سیستم عامل شدند.

از عوامل عدم استقبال از Chrome OS می‌توان به جوان بودن پردازش ابری، نوآوری این سیستم‌عامل و وابستگی بیش از حد آن به اینترنت اشاره کرد. با این وجود تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند که شاید گوگل، اندروید را جایگزین Chrome OS نموده و یا اینکه این دو را در هم ادغام نماید که با عرضه‌ی نسخه‌ی اندرویدی برای Chrome، این احتمال نیز بیشتر مطرح می‌شد.گوگل در  نسخه‌ی جدیدی که از سیستم عامل Chrome را ارائه نمود  تغییرات زیادی انجام داد که نشان‌دهنده‌ی جدی بودن گوگل در توسعه‌ی این سیستم‌عامل است.

برخی از تغییرات

تغییرات رخ داده شامل ایجاد یک نوار در پایین میز‌کار برای نمایش نرم‌افزارهای ابری نصب شده در کروم است که منجر به افزایش کارایی در هنگام استفاده از نرم‌افزارهای تحت وب شده است.

با این حال در نسخه‌ی پیشین این سیستم‌عامل امکان گشودن چند پنجره در کنار هم فراهم نبود که به لطف تم جدید Chrome OS موسوم به Aura و تغییرات اعمال شده، امکان گشودن چندین پنجره نیز به وجود آمده است. Aura شامل یک Decoration و Theme مرورگر است که این Theme ظاهری شیشه‌ای و جذاب به Decoration پنجره‌ها داده است. رنگ تم مرورگر نیز تقریبا سفید بوده و ظاهری امروزی به این سیستم‌عامل بخشیده است.

همچنین از شتاب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری نیز جهت بهبود کارایی Chrome OS و اجرای روان‌تر برنامه‌ها بهره گرفته شده است. با بهبود پشتیبانی از کارت‌گرافیک و شتا‌ب‌دهنده‌ی سخت‌افزاری، قابلیت Smooth Scrolling نیز در مرورگر بهبود یافته است.

به عنوان کاربری که یک سال است از Chrome OS استفاده می‌کنم برای اولین بار حس آزاد بودن را تجربه کردم در حالی که در گذشته احساس می‌کردم در یک پنجره اسیر هستم و کاری از دستم بر‌ نمی‌آید! از این روی، این تغییرات می‌تواند تغییرات مهمی برای Chrome OS باشد.

میزکار و محیط مرورگر

مبزکار و نوار پایینی اصلا قابل سفارشی شدن نبوده و در کل بسیار سنتی طراحی شده‌اند. در نسخه‌ی جدید، پنلی به پایین میزکار افزوده شده است و کار با میزکار Chrome OS، نسبت به نسخه‌ی قبل بهبود یافته است. با این وجود، این اولین نسخه‌ از Chrome OS جدید است و در آینده تغییرات بیشتری در آن صورت خواهد گرفت.

نوار پایین صفحه‌نمایش دارای آیکن‌هایی شبیه به Dock در OS X و یا Unity است. بدین شکل که آیکنی از برنامه‌ی نصب شده و یا در حال اجرا در پنل پایین نمایش داده می‌شود که باعث بهبود عملکرد چند وظیفگی در این سیستم‌عامل شده است.

در کنار این آیکن‌ها، آیکن برنامه Chrome یا Chromium دیده می‌شود که برای ایجاد پنجره‌ی جدیدی از مرورگر Chrome به کار می‌رود. در سمت راست این آیکن‌ها نیز آیکنی سفید رنگ قرار دارد که با کلیک بر روی آن Launcher گشوده‌ می‌شود که دارای لیستی از برنامه‌های نصب شده است.

این لیست ظاهری همچون Launchpad در OS X دارد. در این لیست می‌توانید برنامه‌ها را به نوار پایین میزکار Pin نمایید تا برای همیشه در نوار پایین نمایش داده شوند که مشابه قابلیتی‌ست که در ویندوز ۷، OS X و یا میزکارهای امروزی گنو/لینوکس، وجود دارند.

در سمت راست پنل، قسمت مربوط به اعلانات سیستم و مشخصات کاربری قرار دارد. در این بخش ساعت و آیکن مربوط به شارژ باطری و آیکن کاربر قرار گرفته‌اند، که به نحو زیبایی چیده شده‌اند. با این حال امکان خاموش کردن سیستم و یا قفل و خروج از حساب کاربری موجود نیز وجود دارند. همچنین تنظیمات Layout کی‌برد و یا تنظیمات Chrome OS نیز در آن گنجانده شده‌اند.

نحوه‌ نمایش اعلانات سیستم همانند وضعیت میزان بلند‌ی صدا، نور صفحه‌‌ی نمایش و دیگر تنظیمات همانند Android طراحی شده‌اند. طراحی جدید بسیار کاراتر از نسخه‌ی قبلی Chrome OS است و کاربران Android نیز آشنایی بیشتری با این نوع طراحی خواهند داشت. همچنین ظاهر سفید رنگ آن، به زیبایی بیشتر آن منجر شده است. در کل این تنظیمات بسیار زیبا و ساده طراحی گشته‌اند.

Task Manager نیز همان Task Manager مرورگر Chrome است. این ابزار شامل گزینه‌های ساده و ابتدایی از برنامه‌هاست. همچنین در این ابزار می‌توانید مقدار رم مصرف شده توسط هر تب یا برنامه‌ و یا انتقال داده از نت برای آن برنامه را نیز کنترل کنید.

در میزکار Gnome 3 ،Unity و KDE قابلیتی وجود دارد که هر گاه پنجره‌ای را به سمت چپ و یا راست میز‌کار ببرید، آن سمت را پر خواهد کرد. این قابلیت همچون قابلیت Snap Aero در ویندوز ۷ است که در Chrome OS نیز افزوده شده است.

با توجه به اینکه استفاده اکثر کاربران امروزی از یک سیستم‌عامل معطوف به اینترنت شده و با وجود افزایش سرعت اینترنت و استفاده از سرویس‌های مبتنی بر وب در دنیای امروز و همچنین تغییرات اخیر در Chrome OS که استفاده از آن را دلنشین‌تر نموده، می‌توان انتظار داشت که استفاده از آن به عنوان یک سیستم‌عامل در آینده افزایش یابد.

 

ارسال دیدگاه