آیا رم به خنک کننده نیاز دارد

یکی از سوالاتی که زیاد برای کاربران مطرح می شود  این است که  آیا حافظه RAM به خنک کننده یا هیت سینک نیاز دارد یا نه ؟ همونطور که می دانید و می بینید روی بعضی از رم ها یه فلز گرماگیر تعبیه شده اما آیا واقعا رم انقدر داغ می کنه که نیاز به گرماگیر داشته باشد ؟ در ادامه به بیان این موضوع می پردازیم

RAM رم قطعه ای کاملا الکترونیکی است و مثل هارد قسمت مکانیکی ندارد که در اثر کارکرد زیاد گرم بشود  یعنی اگه همین الان شما به ماژول های رم روی مادربرد دست بزنید می بینید که از یه حدی بیشتر داغ نشده است.

تاثیر خنک کننده در حافظه RAM
 نکته مهم اینه که تو حالت عادی رم اصلا داغ نمیشه و فقط گرم میشه که اونم طبیعیه . معمولا شرکت های تولید کننده رم ، هیت سینک رو برای اورکلاک قرار میدن یعنی اگه شما بخواید بیشتر از توان نامی رم یا هر قطعه دیگه ای ازش کار بکشید ، اون قطعه شروع به داغ شدن می کنه . اتفاقی که توی اورکلاک رم میفته اینه که فرکانس کاری رم برای مدت مشخصی بالاتر از حد نامی میره که این مسئله مستلزم اینه که ولتاژ کاری هم افزایش پیدا کنه که خب مجموع این عوامل باعث داغ شدن رم میشه اما اگه  با اورکلاک کاری ندارید ، هیت سینک یا خنک کننده رم احتیاج ندارید .

 سیستم هایی که فن قوی دارند یعنی هوا به درستی داخل کیس جریان داره ، خیلی نیاز به رم هیت سینک دار ندارن اما اگه کامپیوتر شما سیستم خنک کننده آبی داره یا جایی قرار گرفته که خیلی هوا رفت و آمد نداره بهتره که رم با خنک کننده بخرید .

 اگه تو مناطق گرم و خشک مثل سیستان بلوچستان ، کرمان ، یزد یا بخش هایی از اصفهان زندگی می کنید بهتره که شرایط رو برای بیشتر خنک شدن قطعات کامپیوتری فراهم کنید . منظورم اینه بهتره تو این مناطق از رم های هیت سینک دار استفاده بشه . البته مناطق گرم و مرطوب هم شرایط تقریبا مشابهی دارن و بهتره رم هیت سینک دار بخرن .

 در بسیاری از مواقع ، استفاده از خنک کننده در رم RAM بیشتر جنبه تبلیغاتی داره ، یعنی این هیت سینکه یه کاری می کنه که رم ها زیباتر و حرفه ای تر به نظر برسن اما در عمل خیلی تفاوتی بین رم با هیت سینک و رم بدون هیت سینک وجود نداره . خنک کننده نهایتا می تونه ۱ یا ۲ درجه سانتی گراد دمای رم رو کاهش بده .

 شاید بنا به هر دلیلی بخواید خنک کننده رم رو جدا کنید . خیلی کار سختی نیست معمولا دو تا خار یا ضامن داره که باید جدا بشن اما موقع کندن هیت سینک حواستون باشه رم آسیب نبینه چون کنده شدن یه قطعه یا شکستن قسمتی از حافظه رم ، کلا رم رو نابود می کند .

 

ارسال دیدگاه